Комплексне оснащення в молодшу школу

2

Що придбати в навчальні кабінети в першу чергу

Згідно законодавству України кожен клас початкової Нової Української Школи повинен бути облаштований так, щоб було зручно і безпечно для усіх учасників процесу: вчителям і учням (за основу беремо накази МОН України: 137, 283, стосовно початкової школи).

Розглянемо більш детально, що варто придбати в першу чергу, а що може трішки зачекати.

Найперше це зручні парти і стільці, які можна підігнати під зріст дитини, вони з легкістю трансформуються в навчальний острівець чи індивідуальне місце Парти повинні мати кольорове маркування згідно із ростом дитини і бути одномісними та вандалостійкі.

Мало хто розуміє важливість хорошого освітлення та гігієни повітря в шкільних кабінетах. При поганому освітленні і нерегульованому робочому місці страждають очі. Згідно статистики, кожен шостий учень має діагноз – спазм акомодації, або так звану помилкову короткозорість, в результаті чого зменшується ефективність навчання.

Гігієна повітря, це не лише провітрювання кабінету, вологість повітря, але й допустима кількість вуглекислого газу. При перевищенні у дітей відзначаються головні болі, а продуктивність навчання в такому приміщенні невелика. Тому слід подбати про вентиляцію з рекуперацією для навчальних класів.

Отже, освітній простір початкової школи повинен бути просторий, з хорошим освітленням, з системою вентиляції з рекуперацією та зручними, регульованими меблями. Це стандарт, в принципі для будь-якого навчального класу.

Розглянемо обладнання загального призначення: це комп’ютерне обладнання та інші аксесуари.

Рекомендації щодо комп’ютерного обладнання згідно законодавства:

 • інтерактивний проектор, ноутбук
 • планшет/нетбук
 • багатофункціональний пристрій – принтер, сканер та витратні матеріали до нього (чорнила, папір)
 • ламінатор та витратні матеріали до нього
 • флеш-накопичувач
 • мультимедійні навчальні програми, програмне забезпечення, комп’ютерні ігри.

Наступним важливим пунктом для придбання є дошка аудиторна (комплектація може бути різною: магнітно-крейдова, магнітно-маркерна, стаціонарна/мобільна) та аксесуари до неї: набір маркерів, набір магнітів, набір кольорової крейди, губки для чищення.

Також слід розглянути необхідність екрану для проекції, навушників з мікрофоном, фліпчарту.

Відповідно до нового Державного стандарту початкової загальної освіти вводиться інтегроване навчання. Тобто освіта ділиться на 9 освітніх галузей, які взаємопов’язані між собою і буде поділена на цикли (1-2 і 3-4 класи).

Відповідно до наказу є рекомендації для придбання демонстраційних примірників, комплектів для класу, для групи учнів чи окремо для кожного учня. Варто усе розрахувати і зробити замовлення, яке найкраще відповідає певному класові.

Магнітно-маркерний планшет може бути використаний незалежно від галузі освіти, це частина базового набору учня. Варто, щоб він був у кожної дитини, тому що це основа, де можна писати маркерами, робити завдання з магнітними наборами.

Тепер розглянемо начиння для початкової школи, згідно із класифікацією по основним галузям освіти:

Мовно-літературна освітня галузь

Усі напевно пам’ятають свій перший клас і «касу букв і звуків»? Зараз є змога замовити цілий набір магнітів «Українська мова», це і букви, і звуки, і розділові знаки. Цей набір допомагає першокласникам оволодіти читанням та використовувати його в подальшому навчанні.

Для мовленнєвого розвитку та вміння дитини складати зв’язну розповідь, використовуючи літературні слова і вирази пропонується «Мовно-літературне лото». Це справді можливо – вчитись граючи!

Не слід забувати про таблиці, які пояснюють граматичний матеріал, зразок правильного з’єднання літер, словники, репродукції картин, відповідно до тематики кабінету, портрети письменників та дитячу літературу.

До мовно-літературної галузі відноситься і іншомовна, проте при обладнанні освітнього простору варто її виділити окремо.

Отже, відповідно до мови, яка вивчається слід придбати демонстраційний набір букв (магнітний), в якому є букви та буквосполучення, набір букв, звуків, розділових знаків, набір магнітних елементів, з допомогою яких діти зможуть самостійно складати літери та слова, які вивчають (усі елементи гнучкі та невеликі за розміром (до 5 см)). Набори тематичних малюнків, відповідно до тем, передбачених програмою.

Цікавим набором в іншомовній галузі є набір, в якому є 8 тематичних пеналів, що містять об’єкти різного кольору (це тварини, ягоди, овочі, фрукти, предмети щоденного вжитку). 48 активностей з одним набором – вивчення кольорів, форм, подібностей, антоніми, синоніми, чисельники та багато іншого.

Для мовно-літературної галузі є багато настільних розвиваючих ігор, які теж варто добавити в лист замовлення, а також словники, флеш карток, настінні плакати.

Математична освітня галузь

Відповідно до Переліку рекомендовані друковані матеріали, деякі з них зручніше і ергономічніше придбати в магнітному виконанні.

Найперше, це дидактичні картки «Математика»: цифри, математичні знаки, назв операнд арифметичних операцій(сума, різниця тощо), одиниці вимірювання та асоціативні картки до них, геометричні фігури, набори(різні варіації «Палички Кюізенера», «частки та дроби», «геометрична мозаїка», «шахи»).

Для ознак, властивостей, відношення предметів пропонуються:

 • великий сортувальній набір, де 600 різноманітних деталей для сортування і навчання, це тварини, транспорт, набір фруктів, різні геометричні фігури, прозорі монети, кільця для формування ланцюга, кубики та циферблати для інтерактивних завдань, пластикові сортувальні чаші. Варіації навчання з цим набором дійсно величезна кількість

Для розташування у просторі та площині:

 • каса лічильного матеріалу, це різноманітні геометричні фігури, трафарети

Для лічби вибір навчального матеріалу великий, і для кількісної і для порядкової:

 • великий набір для кількісної і порядкової лічби, що містить 10 банок з овочами та фруктами, варто зазначити, що цей набір підходить для інклюзивних класів
 • числова лінійка з набором карток для неї, це двадцять п’ять кольорових сов, які навчать малечу лічби і складу чисел, а заразом і кольори, і форми, і розташування в просторі
 • комплект роздатковий для лічби в межах тисячі, такий собі конструктор з різнокольорових кубів, що з’єднуються між собою з шести сторін
 • комплект для вивчення фракційності, який містить 11 різних видів активностей, що дозволяє вивчити дроби, відсотки, фракційність
 • набір ілюстрацій до типових задач, це 32 фігурки чоловічків, висотою 7, 5 см, які навчать лічбі, кольору, розпізнавання.

Для вивчення математики також рекомендовано квадрат сотенний, це великий набір, для групової роботи. З його допомогою учні можуть виконувати наступні завдання: визначення кількості, фракція від цілого, десяткова система числення, вимірювання, арифметика і відсотки.

Із моделей варто придбати модель годинника, контрольно-вимірювальних терезів, а також дидактичні матеріали (логічні блоки Дьєнеша, розвивальні ігри Воскобовича), шахи, шашки, великий вибір наборів і моделей геометричних фігур, моделі 2- і 3-D, вони мають різну цінову категорію та виконують різні функції.

Дидактичні ігри, математичні лото, головоломки, пазли, це все також повинно бути в кожному класі початкової школи.

Природнича освітня галузь об’єднує декілька предметів, розглянемо, що рекомендує Міністерство Освіти для такої галузі: друковані матеріали (карти), таблиці, календарі природи, гербарії, комплекти: корисних копалин, насіння і плоди, глобуси, муляжі та необхідні прилади (термометри, компаси, мікроскопи, секундомір) та необхідний лабораторний інвентар.

Ринок шкільного приладдя пропонує для природничої освітньої галузі:

 • набір навчальних дидактичних магнітів «Природознавство», що дозволяють сформувати у молодших школярів початкові поняття з географії, біології, познайомити з поняттями охорони природи. Набір складається із таких тем: «Дерева», Тварини», «Птахи», «Риби», «Їжа для тварин», «Їжа», «Сонячна система», назв пір року та їх місяців та моделі адміністративної карти України у вигляді пазлу.
 • сортувальний набір, в якому є фрукти, овочі, коренеплоди, гриби (їстівні та отруйні), тварини, що дозволяє розвивати логіку, дрібну моторику, тренує пам’ять.
 • великий комплект з пеналів-олівців, в якому є багато тварин, фігурок, люди різних професій. Цей набір також фігурує в математичній галузі, тому його рекомендовано придбати.
 • демонстраційна модель «Тіло людини», наочна демонстрація учням про будову нашого тіла, про різні органи та функції. В моделі є 37 деталей, а от варіант неправильного зібрання – неможливий.
 • набір, до якого входить Сонячна система (модель Телурій), дозволяє познайомити школярів з астрономією та фізикою. Набір має можливість «включати» Сонце, а також створити купол із основними сузір’ями.
 • набір моделей геометричних фігур з градуюванням для вимірювання об’єму рідини, що дозволяє розказати дітям про об’єм, масу, форму, усі фігури мають 11, 5 см.
 • чудовий шкільний мікроскоп із вбудованим світлом, зручним фокусуванням та можливістю розглянути багато об’єктів.

Технологічна освітня галузь

До основних навичок цієї галузі варто віднести вміння конструювати, критично мислити, швидко реагувати.

Для таких цілей варто придбати:

 • різноманітні конструктори, а точніше цілі набори відповідно до основних тем навчального матеріалу початкової школи. Це навчання-STEM, тобто в основу ставимо дитину, завдання і використовуємо знання, для її вирішення. При цьому, діти отримують паралельно і нові знання. Це можуть бути як індивідуальні завдання, так і групові.
 • набори для вивчення магнітних властивостей, з допомогою яких школярі отримують практичні навички, знайомляться із основними принципами магнетизму.

Не варто забувати і про творчу роботу-витинанки, писанки, народні ремесла.

Інформатична освітня галузь

При комплектуванні кабінету для інформативної галузі можна придбати навчальні магнітні картки «Інформатика», які дозволяють вивчати і будувати алгоритми. А також хорошим доповненням буде роботизована миша, яку можна буде запрограмувати.

Соціальна та здоровязбережна освітня галузь

Для цієї галузі потрібно придбати дидактичні магнітні картки «Я у світі», моделі «Скелет», «Тіло людини», «Серце», «Мозок» та набори для навичок здорового способу життя.

Друковані матеріали повинні мати наступні теми: правила дорожнього руху, безпека життєдіяльності, корисні та шкідливі звички.

Мистецька освітня галузь

Діти вчаться сприймати життя за допомогою музичних інструментів, через репродукції відомих картин. Для цього потрібні друковані матеріали, гіпсові та пластикові фігурки, музичні інструменти, набір магнітних нотних знаків. Також потрібно звернути увагу на можливість придбати ляльковий театр та мольберти.

Із готових пропозицій є набір музичних інструментів (маракаси, бубни, барабани, ударні ложки), гіпсові фігурки розбірні для відливання, пластикові фігурки людей і тварин з рухомим частинами, набори карток для групових і індивідуальних занять.

Громадянська та історична освітня галузь передбачає придбання основних символів держави, предметів побуту українського народу, журнали ілюстрацій основних подій, історичних пам’ятників, об’єктів культурно-історичної спадщини рідного краю.

Фізкультурна освітня галузь

Тут усе зрозуміло, школа повинна мати добре оснащений фізкультурний зал, з урахуванням усіх санітарних норм, але це уже інша тема.

При комплектуванні освітнього простору для початкових класів можна скористуватись і готовими наборами, якщо ж виникають питання, варто отримати кваліфіковану відповідь у тих, хто нею володіє.

2 thoughts on “Що придбати в навчальні кабінети в першу чергу
  1. Можемо запропонувати лише варіант закупівлі за бюджетні кошти – приймемо участь в тендері чи по договору з казначейством.
   Зараз навіть якщо батьки бажають зробити подарунок школі – вносять кошти на окремий рахунок, передають право користування ним навчальному закладу з вказівкою цільового використання, і заклад вже укладає договори з постачальниками.
   Розрахунків з фізичними особами у нас не передбачено обліковою політикою компанії – лише по договору з навчальним закладом чи відділом освіти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *